Aponogeton madagascariensis - kalatka mřížovitá

jméno: Aponogeton Madagascariensis jméno č: Kalatka mřížovitá původ: Madagascar/afrika
Synonyma: Aponogeton fenestralis, Aponogeton guillotii,Aponogeton henkelianus, Hydrogeton fenestralis, Madagascar Lace Plant (Eng)

Jako začínajcí akvarista dychtivě hltající všechny knihy a články, jsem žasl nad obrázky tohoto aponogetonu a tajně doufal, že ho jednou budu mít také. V té době jsem ho nemohl nikde sehnat. České pěstírny ho neměly. S rozvojem množení meristemem dnes narázíte na tento aponogeton téměř v každé akvaristice.

můj vlastní kousek před zasazením
můj vlastní kousek před zasazením

Jak už název napovída, tato rostlinka je doma na madagascaru, tedy nejen. Dnes se dajít i jinde, ale otázkou je jestli se jedná o přirozený výskyt nebo o zásah člověka.

Fotografie aponogetonu ve své domovině
Fotografie aponogetonu ve své domovině
Dnes můžete potkat mnoho kultivarů i pod různými jmény: Aponogeton fenestralis mne osobně přišel nejlepší, protože "fenestre" je latisnky okno. ROslinky se mezi sebou liší velikostí a tvarem listů, velikosti "oken". Pravidelnosti oken. Dokonce některé druhy nemají perforaci skoro vůbec.

Květ je až 1 metr velký. Květ, pokud nezakročím, mi v akváriu spálí zářivka. Listy, dle kultivaru a podmínek mají i 1m a šířku až 20cm.

Listy aponogeton s délkou 1 metru
Listy aponogeton s délkou 1 metru
Tahle rostlina dokáže být prostě obrovská, dnes už bych si ji znovu nepořídil. Tohle je rostlinka do akvárií 400l+. Potřebuje opravdu hodně místa, když se jí daří.

listy

Listy vypadají na první pohled velmi křehce, ale jsou pevné a dobře ohebné. Proč listy mají typickou perforaci jsem se bohužel nedozvěděl. Co je, ale velmi dobře známé, je jak si rostlina "dírky v listech" zařídí. Jedna se o apoptózu. Což je něco jako kontrolované usmrcení buněk (controlled dead). Apoptóza končí vždy 5 buněk od žily.

na snímku z mikroskopu je v prostřed vidět umirající buňky - apoptóza
na snímku z mikroskopu je v prostřed vidět umirající buňky - apoptóza
U člověka se diky apoptóze v ranném vývoji od sebe odděli prsty. U rostlin jsem našel ještě jeden případ, kdy si rostlina deformuje listy pomocí apoptózy. Je jím poměrně známá pokojová rostlina Monstera.

Monstera využívá pro tvar svých listů apoptózu, stejně jako aponogeton madagascariensis
Monstera využívá pro tvar svých listů apoptózu, stejně jako aponogeton madagascariensis

Zárodek listu totiž obsahuje i tkáň mezi žilkami, tedy kompletní list. Jak se list vyvyjí, tak jsou buňky mezi žilkami usmrceny. Proč? To jsem bohužel nezjistil. Může klidně jít jen o genetickou vadu. Právě pro svoji vyjmečnou apoptózů, je tento druh zkoumán a popisovan v téměř každé práci zabyvající se apoptózou u rostlin.

barva mladých listů se liší dle kultivaru. Osobně jsem viděl mladé lístky jen fialové. žluté, jako jsou na fotografii, jsem v ČR neviděl.
barva mladých listů se liší dle kultivaru. Osobně jsem viděl mladé lístky jen fialové. žluté, jako jsou na fotografii, jsem v ČR neviděl.

Pěstování

Rostlinku mám asi 5. rokem a zatím nikdy nepřisla o listy. Na akvaristických fórech se traduje, že pokud přijde o listy, že se musí vytáhnout z akvária a nechat zazimovat při nízke teplotě. Na madagascaru jsem nikdy nebyl, ale neřekl bych, že tam znají nízké teploty. Hned vedle mám ještě aponogeton ulvaceus, který o listy přišel. 2 měsíce jsem o něm nevěděl a najednou začali rašit nové listy. Ale madagascarinsis v té samé době rostl jako z vody :). O sobně si myslim, že nutnost zazimování je jen fáma.

Názory na pěstební podmínky, se liší zdroj od zdroje. Na jedné straně jsou akvaristé, kteří tvrdí, že potřebuje na živiny chudý substrát, a že na bohatém substrátu se začnou dělat na listech hnedé nekrotické skvrny a rostlina postubně zahyne. Na straně druhé jsou akvaristé, kteří naopak tvrdí, že potřebuje na živiny bohatý substrát.

Cibulka slouží rostlině k překonávání na živiny chudých a nebo suchých časů. Proto se často stává, že kdyz si tuhle nádheru pořídíte, rok Vám poroste a pak, po vyčerpání zásobních živin zahyne.

Rozmnožování

Už jsem se zmínil o poměrně oblíbené metodě množení merestémem. Nicméně rostlina se dá množit i semeny - je samosprašná, tzn. není potřeba samec a samice.

K opilení aponogetontu stačí jen štěteček
K opilení aponogetontu stačí jen štěteček
Semena na opileném květu aponogetonu
Semena na opileném květu aponogetonu
Semena připravená k setbě, vyraší asi po 2-3 dnech
Semena připravená k setbě, vyraší asi po 2-3 dnech

U svého aponogetonu jsem si všiml jedné zajímavé věci. Když jsem rostlinku sázel měla jen jendu cibulku. Dnes, když se podívam na dno, tak vidím, že listy rostou ze 4 různých míst. Už se těším až budu rostlinku přesazovat, protože bude mít určitě obrovské kořeny.

[edit 10/2013] Při rušení nádrže jsem aponogeton vytáhl a k mému překvapení, jsem vytáhl jeden velký drn, který obsahoval celkem 8 cibulek a každá měla vlastní listy.

Sázení:

Pokud máte semínka rostlinky, tak ty jsou težší než voda a v kaváriu klesají na dno. Po 14 dnech od zaklíčení má rostlinka cca 5cm listy.

Pokud si pořídíte mladou rostlinku už s cibulkou. Můžete ji zastřihnout kořeny a mírně zavrtat do substrátu. Pokud necháte rostlinku jen volně na dně. Nové kořeny, po uchycení v substrátu cibulku doslova vtáhnou do substrátu přesně do hloubky, kde to rostlince vyhovuje. Pokud si tedy nejste hloubkou jisti, je lépe ji zahloubit méně než více.

komentáře#5 
Hora

MRP parada,ako clanok,tak fotky.

Do takej velkosti ako dlho rastol,dakujem.

 

#4 
MRP

2Kortez:  Světlo neni u AM problém, ty listy se netáhnout za světlem a nemají dlouhou "stopku". Ten list samotný je  obrovský. 

#3 
Kortez

Zohnal som zopár semien.Tak sa idem "hrať".Ak bude veľký tak pôjde na predaj.Ináč ešte ma niečo napadlo...

Napr. Barclaya longifolia alebo Tiger lotus tiež narastú obrovské ale pri nich sa dá veľkosť regulovať.Proste listy sú stále väčšie a väčšie a rastlina sa snaží dostať na svetlo a tak vyhaňa stále listy ktoré prekryjú tie spodné . Ak sa zopár listov odstrihne a raslina "presvetlí" tak začne vyhánať znova menšie listy.Neviem či to pomôže aj pri tomto Aponogeton-e lebo tu sú listy v podstate transparentné.

#2 
MRP Nikdy jsem to nezkousel, ale takhle od boku bych rekl, ze ne. Ma pomerne velky korenovy system a v omezenem prostoru by mohla mit problem s rustem a tim prijmem zivin, coz by ji mohlo trochu omezit. Da se samozrejme redukovat zastrihavanim listu. Kazdopadne jak je v clanku, tech kultivaru je vic a lisi se i velikosti. Jestli se ti, ale rozroste, tak Ti bude lito se ji zbavovat :) Ja ji mam i za cenu, ze to uplne znici layout... :)
#1 
Kortez Narastie taká veľká aj ked sa zasadí trebárs do 1dcl nádoby?