Plantex CSM+B

K napsání toho článku mne navedl jeden rozhořčený email od jednoho z Vás (RB), který mi přeposlal odpověď od jednoho prodejce/výrobce PMDD, na dotaz, proč má jeho "Plantex CSM+B" (dále jen "napodobenina") jinou barvu a jiné složení než originální směs. Vzhledem k tomu, že jsem byl v Čechách první a jediný, kdo dovážel a prodával pravý Plantex CSM+B od roku 2007(možná i dřív?), bych k němu rád něco napsal.

historie Plantex CSM

Plantex CSM+B, tenkrát známý/prodávaný jen jako Plantex CSM, sloužíl původně jako zdroj mikroprvků pro hydroponii. V akvaristice ho proslavili Sears a Conlin v roce je 1996 v jich PMDD, kde používali práve tuto konkrétní směs mikroprvků. Jeho výrobce, kandaská firma Plant Products Co. Ltd, v průběhu historie změnila složení, a v roce 2011 upravila i trochu jméno(viz tabulka). Až do minulého roku firma prodávala Plantex® CSM a od minulého roku(2011), je stejný výrobek nabízený jako Nutritrace™ Plantex CSM Mix. Plantex je registrovaná obchodní značka fy. Plant Products a nesmí být použito pro označení jiných výrobků.

Vývoj Plantex CSM (procentální složení)
Plantex® CSM
originál
Plantex® CSM
1997
Plantex® CSM+B
1997
Plantex® Nutritrace™ CSM Mix
2011
(EDTA) železo 7.0%
(DTPA)
7.0% 6.52% 7.0%
bór 1.3% 0% 1.21% 0%
(EDTA) mangan 2.0% 2.0% 1.87% 2.0%
molybden 0,06% 0,06% 0.05% 0,06%
(EDTA) zinek 0,4% 0.4% 0.37% 0.4%
(EDTA) měď 0,1% 0,1% 0.09% 0,1%
(EDTA) hořčík 0% 1.5% 1.4% 1.5%

Vznik Plantex CSM+B

Krátce po uvedení PMDD(1997?) výrobce Plantex CSM trochu změnil složení, respektive zavedl produkty 2. Původní Plantex CSM se prodává i dnes, ale pod označením Plant-Prod Chelated Micronutrient Mix - a bohužel, prodává se jen v Kanadě. Pro mezinárodní trh je určen Plantex CSM, kde výrobce nahradil bór (obsah B 1,3%) chelátem hořčíku (Mg-EDTA 1,5%) a ze složení se také vytratil Fe-DTPA - ostatní složení zůstalo zachováno. Protože je v akváriu bóru zapotřebí doplňují ho akvaristé zvlášt, přidáním kyseliny borité (H3BO3) cca 0.65g. Z této kombinace Plantex CSM a bóru vnikl název "Plantex CSM+B". Proto se dnes do PMDD nedává 9g, jako to stojí v návodu na PMDD, ale musí se dát o dávku bóru víc, tedy novodobé PMDD obsahuje 9,6g Plantex CSM+B. Směs má tedy stejné složení jako prastarý originál, ale má navíc chelát hořčíku. Tím se procentuální zastoupení jednotlivých prvků změní - to ale není důležité. Důležitý je váhový obsah jednotlivých prvků, které dodáváme - a to se nezmění, protože, zatímco jednotlivé poměry prvků klesly, celkový oběm se zvedl a jsme tudíž na svém.

Dávky Plantex CSM+B v PMDD a Estimative Index
Plantex® CSM
originál - 9g
Plantex® CSM
1997 - 9g
Plantex® CSM+B
1997 - 9,6g
Plantex® Nutritrace™ CSM Mix
2013 - 9g
(EDTA) železo 630mg 630mg 630mg 630mg
bór 117mg 0mg 117mg 0mg
(EDTA) mangan 180mg 180mg 180mg 180mg
molybden 54mg 54mg 54mg 54mg
(EDTA) zinek 36mg 36mg 36mg 36mg
(EDTA) měď 9mg 9mg 9mg 9mg
(EDTA) hořčík 0mg 135mg 135mg 135mg

Plantex CSM+B v Čechách

Cena Plantex CSM, díky tomu, že musí cestovat přes moře (v Evropě, žádný oficiální distributor není), musí se proclít a zaplatit DPH je poměrně vysoká (samozřejmě mizivá v porovnání s komerčními hnojivy), z nejvyšší z nabízených směsí mikroprvků. Nebyli bysme v Čechách, kdyby se nepodvádělo i v tomto případě. Místo Plantexu CSM(+B) zde nejčastěji nakoupíte nějaké napodobeniny, doma-mixy nebo přímo Tenso Cocktail. Naštěstí, Plantex CSM+B má zcela specifické složení a jde velmi jednoduše rozeznat od těchto levných podvrhů.

Makroskopické snímky (zleva) Tenso cocktail, Plantex CSM+B a Fe-EDTA. Fe-edta i Tenso cocktail jsou ve formě velmi jemného prachu (podobně jako hladká mouka), kde není možné rozeznat jednotlivá zrníčka. Plantex CSM+B je tvořen většimi částicemi dobře rozeznatelnými pouhým okem.
Makroskopické snímky (zleva) Tenso cocktail, Plantex CSM+B a Fe-EDTA. Fe-edta i Tenso cocktail jsou ve formě velmi jemného prachu (podobně jako hladká mouka), kde není možné rozeznat jednotlivá zrníčka. Plantex CSM+B je tvořen většimi částicemi dobře rozeznatelnými pouhým okem.
Pokud prodejce inzeruje, že jeho směs obsahuje Plantex CSM, tak by ho taky obsahovat měla. Bohužel se dnes nedá věřit ani renomovaným eshopům, které jsem já osobně, vždy měl jako kvalitní a ověřené

Závěrem:

Pokud už jste se takto nechali obelhat, můžete samozřejmě požadovat peníze od prodejce zpět. Reklama nezakládající se na pravdě je nezákonná a je to podvod. Nejlepši fotografii nehoršího českého Plantexu CSM+B, kterou mi pošlete na email odměním originálním Plantexem!

komentáře


#5 
Tomáš Lízner

Kruci, chtělo by to nějakou ochranu proti těm reklamním botům :-/

#4 
dudak

svůj první Plantex jsem kupoval na nejmenovaném e-shopu (před 2 lety) a jak tak na to koukám tak to byl nejspíš Tenso. Když jsem si objednal poté Plantex odsud, přišlo mi to nějaké divné, a abych řekl pravdu spíš tento mi přišel právě díky různé zrnitosti jednotlivých složek jako "samo domo", teď ale vidím, že to bylo obráceně. Nejmenovaný e-shop stále existuje, ale Plantex už v nabídce nemá, místo toho prodává směs mikroprvků....

#3 
jaholka ja si rikala, ze je to nejake tmave....
#2 
Tomáš Škoda, ze jsem si to také nevyfotil! Plantex jsem také neměl..
#1 
ripper Ja kupoval pmdd s "plantexem" na akvarista.cz a podle obrazku to koukam Plantex nebyl. Po par mesicich to navic zaclo menit barvu i konzistenci a to jsem to jeste neotevrel. Skoda, ze sem to nevedel driv, bych jim to poslal zpatky!