Stavba zářivkového osvětlení

První, co musíme při stavbě vlastního osvětlení udělat, je rozhodnout se jaký typ.

a) T5 nebo T8
b) předřadník nebo tlumivka

T5 nebo T8

Zářivky T8 jsou oproti T5 staršího data. Mají průměr 26mm, účinnost od 60-90lm na W. Vyrábějí se v délkách od 44-150cm a ve výkonech 10-54W. Světelný tok 54W verze je nekde kolem 5000lm.
T8 můžete zapojit s tlumivkou nebo předřadníkem.
Zářivky T5 jsou již navrženy pro činnost s elektronickým předřadníkem. Jejich průměr je 16mm. Jejich hlavní výhoda oproti T8 je v vyžší zatížitelnost tzn na 120cm verze T8 je příkon 36w zatímco T5 54w. Jejich ůčinnost se pohybuje +- stejně - ovšem jen na papíru. T8 totiž dosahují maximálního světelného toku na 25C zatímco T5 mají maximum na 35C. V praxi jsou zářivky značne ohřáte a o 25C u T8 nemůže být ani řeč. Jejich světelný tok je cca o 20% menší než udává výrobce.
Zapojení s tlumivkou ma oproti přeřadníku pár nedostatků.
Nevýhody použití tlumivky:
 • Větší odběr proudu
 • menší světelný tok
 • větší tepelný výkon
 • blikání
 • nižší životnost zářivky
Jedinou výhodou jsou nižší pořizovací náklady avšak ty se vyrovnají ušetřenou elektřinou. Pokud se i přes to rozhodnete pro tlumivku musíte vytvořit zapojení, které bude vypadat takto:
zde bude jednou obrázek schématu :)

Tlumivky nejsou univerzální a proto si musíte opatřit takovou, která odpovída výkonu zářivky. Dále budete potřebovat 2 patice nejlépe vodotěsně s krytim IP67 a lepším. Jedna patice musi umožňovat zapojení startéru, nebo koupit samostatnou patici jen pro startér.

 • startér
 • standardní patice pro zářivku a startér
 • standardní patice
 • tlumivka 1x 36w, úcinnost 48%


1 - zářivka
2 - startér
3 - tlumivka
4 - kompenzační kondenzátor

Protože kvůli tlumivce spadne účiník až na cca 0.48, měl by(v ČR musí) být obvod vybaven kompenzačním kondenzátorem, který učiník zvedna na minimálně 0,95. Pokud by jste komp. kondenzátor nepoužili, celý obvod by měl 2x větší spotřebu. Tedy na chod 36W zářivky by bylo potřeba 80VA. Toto zvýšení se nicméně přímo na Vaší peněžence nepodepíše, ale od akvaristy lze očekávat, že mu pojmy jako "životní prostřední", "ekologický provoz", etc. nebudou cizí, že mu nebude jedno, jestli se kvůli němu spalí jeden pytel uhlí nebo dva. Dále je ke tlumivce nutné pořídit startér a patici na startér.

Startování zářivky

Po připojení do sítě nastane nejprve ve startéru doutnavý výboj, kterým se začnou ohřívat elektrody. Tím se bimetalový pásek ohýbá směrem k pevné elektrodě. (Proud doutnavým výbojem nestačí k rozžhavení elektrod zářivky a v důsledku nedostatku nabitých částic neprochází ani zářivkovou trubicí.) Zhruba po jedné sekundě se bimetalový pásek dotkne pevné elektrody a doutnavý výboj ve startéru zanikne. Přes tlumivku a elektrody zářivky teď protéká proud, který způsobí rozžhavení elektrod uvnitř zářivky. Žhavením emitované elektrony vytvoří kolem elektrod zářivky značnou ionizaci plynů a to umožní výboj, který generje světlo

Zapojení s elektroníckým předřadníkem

Předřadníky pracují s budícím proudem o frekvenci cca 40-100KHz. To samoosobně potlačí stroboskopické blikání, které je u tlumivky(100Hz). Rovnež zajistí větší světelný tok.
Důležité je si pamatovat, že není předřadník jako předřadník. Levné předřadníky stojí něco přes 300Kč jsou tvořeny jen pár diskrétními součástkami a jejich činnost není příliš sofistikovaná. Naproti tomu kvalitnější předřadníky jsou řízeny mikroprocesorem, který neustále vyhodnocuje stav a přizpůsobuje napájeni samotné zářivky.

elektronický předřadník bez horního krytu
elektronický předřadník bez horního krytu

Další důležitou vlastností předřadníku je start. Může být teplý a nebo studený. S teplým startem je spojená cca 1-2s prodleva při zapnutí, kdy probíha žhavení elektrod a teprve potom je vytvořen oblouk. Teplý start výrazně prodlužuje životnost zářivky zvláště při častém rozvěcení. Vzhledem k tomu, že zářivka v akváriu se bude rozvěcet jen jednou denně. Není teplý start podmínkou, ale i přes to ho doporučuji.
Studený start je rozvícení zářivky okamžitě. Tedy bez prodlevy jako u teplého startu a bez blikání jaku u tlumivky.

Ani při teplém nebo studeném startu zářivka při zapnuti nebliká.

Stejně jako tlumivku je nutné si pořídit předřadník se stejným přikonem jako má zářivka. Dodavají se běžně 1-4 násobné předřadníky v jednom zapojení.
Na obr. jsou mnou používané předřadníky od rakouské firmy Tridonic s teplým startem 2x36w pro T8 a 2x54w pro T5, které jsem pořídil za cca 520Kč za kus.


2x54W T5 - Tridonic, teplý start
2x36W T8 - Tridonic, teplý start
1X36W T8 - Electronic ballastšmejd

Upozornění

 • I když znám většinu akvaristů, kteří používají běžné patice, pro větší bezpečnost a trvanlivost ve vlhku doporučuji patice s krytím IP67 a lepším.
 • Celý obvod je nutné chránit pojistkou a to vždy na fázi.
 • Používejte kabely s minimálně dvojtou izolací.
 • Kabely musí odolávat stejné nebo vyšší teplotě, než která je uvedená na předřadníku.
 • Veškeré spoje musí být dobře izolovány proti vlhkosti.
 • zářivky T5 dosáhují značných povrchových teplot a můžete se o ně popálit, rovněž může nastat problém s nadměrným ohříváním vody.
 • Předřadníky a tlumivky dosahují značných povrchových teplot (i 85C). Můžete se o ně popálit. Ze steného důvodu nepoužívejte v blízkosti lepidla.
 • Schéma zapojení je vždy zobrzeno na předřadníku nebo tlumivce


Foto schématu zapojení pro dvojté předřadníky T8 a T5.
Čísla označují vývod předřadníku

nahoře: obyčejné patice pro T8
dole vlhkuvzdorné (IP67) patice pro T5 a T8

Porovnání svítivosti T5 a T8 - krátká expozice

komentáře#3 
MRP 2Phillips: Jalovy vykon sice nezvedne spotrebu tveho spotrebice, ale zvedne spotrebu, respektive potrebny "vykon", ktery musi byt vyroben - a to je ten pytel speleneho uhli navic o kterem pisu vejs. Takze ucinnik se muze rovnat ucinnost, jen zalezi na jak velkou cast obvodu se divas. Jinak ano, ucinnost spotrebice, tzn pomer prikonu na svorkach a uzitecneho vykonu je nezmeneny.
#2 
Phillips Jenom pro upřesnění: horší účiník neznamená větší spotřebu, pouze větší proudové zatížení, i když to zní kapku paradoxně. Ne nadarmo se tomu výkonu, co "je navíc", říká výkon jalový (nekoná práci). Součet vektorů činného a jalového výkonu se pak nazývá výkonem zdánlivým, který je roven prostému součinu proudu a napětí (udává se ve VA).
Tento výkon by tedy celkem neměl vliv na ztráty, "akorát" má na svědomí větší proud, a proto potřebu dimenzování větších průřezů vodičů (což doma celkem nebude problém, problémem to je z hlediska distributora el. energie).
#1 
Katka Ahoj, chtela bych se zeptat, jestli se da sehnat dvojpatice pro T8, popripade kde. Zkousela jsem neco takoveho hledat, nicmene nikde jsem to nenasla. Diky.