Aktivní uhlí v akváriu

Vyplatí se používat aktivní uhlí?

Myslím,že pozitiva daleko převýší rizika zejména ve sladkovodních nádržích. I v mořských akváriích je bezpečné použít aktivní uhlí, pokud se vybere to správné a pokud se před použitím nechá vyprat, nekolik dní v destilované vodě, aby se vyplavil volný fosfor.

Máme si dát pozor na nákup aktivního uhlí, které bylo aktivováno kyselinou fosforečnou?

Tahle otázka je založena na nesprávné dedukci toho, že fosfor v aktivním uhlí pochází z mytí kyselinou fosforečnou. Neznám, žádnou značku uhlí, která by aktivovala svoje uhlí pomocí kyseliny fosforečné. Kyselinou myté aktivní uhlí obsahuje méně vyluhovatelných látek jako jsou fosforečnany. Mytí kyselinou obvykle probího pomocí kyseliny sírové a nebo chlorovodíkové, ale ne fosforečné. Fosfor v aktivním uhlí je organického původu. Každý takový materiál bude bohatý na fosfor, proto všechna živá hmota obsahuje fosfor. DNA, RNA, energii nesoucí molekuly ATP a mnohé další biologický důležité sloučeniny.

Jsou v tomto uhledu lepší značková uhlí než neznačková?

Není to pravidlem. Kyselinou myté/aktivované uhlí uvolňuje méně fosforečnanů než jiné a je obvykle dražší. Kokosové uhlí uvolňuje méně látek než aktivní uhlí založené na klasickém uhlí. A to je proto, že kokosové uhlí je mikroporézní a pomaleji absorbuje, ale i uvolňuje látky do vody, proto se kokosové uhlí používá hlavně pro filtrování plynů - né kapalin/vody
Póry aktivního uhlí pod elektronovým mikroskopem
Póry aktivního uhlí pod elektronovým mikroskopem

Měl bych tedy kupovat značkové uhlí nebo je béžné uhlí ok?

Znovu, na tohle je těžké odpovědět. Důležité je poznat kvalitní uhlí dle parametrů. Na tom jestli je značkové nebo neznačkové nezáleží.

Jak moc uhlí mám použít a jak často bych ho měl měnit.

Používám raději méně a měním ho častěji, než více s delší výměnou. Doporučuji použít 100ml na cca 80-140l vody a měnit jednou měsíčně nebo častěji.

Jeden "odborník" mi poradil, že mám používat kokosové uhlí, protože je nejlepší. Je to dobrá rada?

Tenhle "odborník" nebyl moc odborník. Jak jsem již řekl dříve, kokosové uhlí je mikroporézní a určené na filtraci plynů, ale s filtrováním vody jsou na tom hůř. Filtrace vody, hlavně v akváriu, vyžaduje makroporézní uhlí. Nejjednoduší na posouzení vhodnosti je hustota. Lehčí uhlí, je lepší. Kokosové uhlí je v porovnání těžší.

Jak si, ale vyberu to opravdu kvalitní uhlí, aniž bych ho předem musel složitě testovat na fosfor?

Souhlasím s tím, že testování uhlí je složité a zdlouhavé. Uvolňování foforečnanů, ale rozhodně není ten nejdůležitější parametr. Protože dodavatelé aktivního uhlí pro akvária obvykle neudávají parametry, vyžaduje to trochu detektivní práce:
  1. Když uhlí obsahuje specifikace jako jsou pórovitost, hustota, obsah fosforu a popela, tak dodavatel obvykle nemá co skrývat a na uhlí bude spoleh.
  2. Jestliže výrobe tvrdí, že jeho uhlí neobsahuje fosfát, pak pravděpodobně lže a nebo tomu příliš nerozumí.
  3. Porovnejte váhu stejného objemu. Menší váha znamená větší pórovitost a to znamená lepší uhlí. Dobré uhlí lépe plave a ve vodě šumí.
  4. Co se týže pórovitosti, pro akvária je nejvhodnější "uhelné" uhlí následované dřevěným uhlím. Kokosové a uhlí ze skořápek jsou méně vhodné. Tato informace bz měla být na obalu.
  5. Co se týče fosforečnanů, kyselinou myté/aktivované uhlí je lepší než nemyté. Myté uhlí má větší fosforu a popela vyplavenou. Popel je důležitý, protože je zodpovědný za tzv. "pH šok". Některé uhlí dokáží zvýšit, během krátké doby, pH až na 10. Aktivované uhlí neyvýší pH nad 7. Takové uhlí obsahuje i málo fosforu. Obsah popela by měl být na obalu.
  6. Vylouhování v destilované vodě a testování na fosfor je nepraktické, ale muže být nevyhnutelné pokud považujete obsah fosforu za důležitý parametr. Z mého pohledu je to důležité jen v mořských akváriích.
  7. Před nákupem byste měli také zvážit některé fyzikální parametry. Velikost částic by měla být jako špendlíková hlavička. Prachové uhlí nepřináší žádné skutečné výhody a zachazení s ním je složitější.
    Práškové aktivní uhlí
    Práškové aktivní uhlí
    Vnitřek větších částic je neprostupný vodou a tudíž jen 1-2mm od povrchu funguje jako adsorbent. Jen 20% uhlí takto velkých čáštic je tedy využito. Častice ve tvaru kuliček mají zase výhodu při obtékání vody.
    Malé granule aktivního uhlí
    Malé granule aktivního uhlí

komentáře


#9 
Gaia1956

https://www.zmedclinic.com/

#8 
Gaia1956

https://floaterlaser.co.uk/

#7 
Gaia1956

http://glitterglamlab.com

#6 
Gaia1956

 

http://www.turnlove.com

#5 
Gaia1956

https://www.riluxa.com

#4 
Gaia1956

https://www.removalexperts.co.uk

#3 
Gaia1956

https://www.123.clinic

#2 
Gaia1956

http://dirgeobiz.com/

#1 
Roshani

Well composed articles like yours renews my faith in today’s writers. You’ve written information I can ultimately agree with as well as make use of.  http://www.nikitaaroragurgaon.com/