Denitrifikace - odstranění dusičnanů

Dusičnany jsou jedním z konečných produktů mineralizace bílkovin. U většiny akvaristů dochází k jejich hromadění a jsou jedním z hlavních důvodů výměny vody. Vysoký obsah( >5mg/l) dusičnanů podporuje nechtěný růst řas. Pokud máme problémy s řasamy nebo si chceme jen prodloužit cyklus výměny vody máme několik možností.

I. Rostliny

Nejpřirozenější odstranění dusičnanů z vody je pochopitelně pomocí rostlin. Protože se dusičnany v akvariu tvoří celkem rychle, je potřeba vybírat pro tento ůčel rosliny rychlerostoucí a nebo větši množství pomalejších. Dusičnany nejou jediná "potrava" rostlin a je třeba kontrolovat, aby rostliny "nehladověly" někde jinde. Další výhodou rostlin je, že dávají přednost dusíku již v amonném iontu a v amoniaku, tedy před tím, než je redukován na dusičnan. Což má další kladný postranní efekt v nízkém obsahu těchto jednovatých latek ve vodě a potřebě méně výkonného filtru.

Výběr největších "žroutů" dusičnanů. V mg/m2 rostlinného těla za den.
NázevNO3PO4
Eichhornia1278243
Pistia stratiotes985218
Hydrocotyle umbellata36586
Lemna minor29287
Spirodela polyrhiza15134
Azolla10833
Salvinia rotundifolia406105
Egeria densai12548

II. Ionex

Ionex (IONt EXchanger) je látka, která je za určitých okolností schopná ze svého okolí přijímat určíté ionty a nahrazovat je jinými. V našem případě je vhodné použít Ionex, který výměnuje dusičnanové(NO3-) anionty za anionty chloridové(Cl-). Po nasycení ionexu, provedeme jeho regeneraci v roztoku soli(NaCl), kde díky vysoké koncentraci Cl- Jsou uvolněný dusičnany a na jejich místo se vratí původní chloridy. Tento cyklus ovšem nemůžeme provádět do nekonečna, protože se v akvariu hromadí chloridy. Komerečně je můžeme sehnat pod názvem (sakra jak se to menuje:)), které se prídávají, jako náplň do filtru.

III. filtry

Pomalu tekoucí biofiltr
Zde se využíva bakterií Micrococcus denitrificans. Tyto bakterie žijí v prostředí chudém na kyslík. Jejich činnost se dá popsat jako: NO3- + organický C + H+ >> 0.5 N2 + Co2 + H2O Plynný dusík (N2) uníká do amtosféry. Pro snížení obsahu kyslíku ve vodě protékajcí filtrem je nutný velmi nízký průtok vody. Pokud bakterie vyčerpají z vody veškeré dusičnany a začnou tedy "hladovět" začnou "krást" kyslík ze síranů a zečne vznikat sirovodík (H2S - voda začne mírně zapachat po shnilých vejcích).

Vodkafiltr

V principu je tento filtr stejný jako předchozí, ale bakterie jsou krmeny alkoholem, zde vodkou. Vodka musí být čistá - neslazená (např. Přažská). Musí se krmit denně. Místo alkoholu se mlže použít i kys. octová. Používá se cca 1 litr keramiky na 100l vody. Průtok je řádově v litrech za hodinu na litr filtrační hmoty - nutno vyzkoušet.

2 NO3- + C2H5OH -> N2 + 2 Co2 + 3 H2O

CO2 se ihned rozpouští ve vodě za vzniku kyseliny uhličité => výstupní voda je kyselejší než vstupní.

Sírový denitrátor

Tento systém osobně využivám k plné spokojenosti. Jeho výhoda je absolutní bezúdržbovost. Využívá bakterie Thiobacillus denitrificans.


Thiobacillus denitrificans

5S + 2 H2O + 6 NO3- -> 5 SO4-2 + 4 H+ + 3 N2

Jinými slovy:): Bakterie exiduje síru a v prostřední bez kyslíku si bere potřebný kyslík z dusičnanů a vyvázaný dusík uniká v bublinkách z akvaria. Na odstranění 1g dusičnanů z vody je potřeba 0.43g síry a tím vznikne 1.29g síranů.
Síranů ve vodě se nemusíte bát, protože přirozené minerání vody obsahují řádově až tisice mg síranů na litr vody.

Síra se dá pořídit do cca 100Kc za 1 Kg síry. Síra je ovšem pražková, proto je nutné je rozehřát a rychle schladit(do vody). Pokud to budete provádět, tak u toho větrejte a nedýchejte výpary. Vzniklé útvary se rozbijí na velikost cca 1 cm. Použil jsem 0,5l takového substrátu na 100l vody. Průtok se pohybuje zase mezi několika málo litry za hodinu, nebo mužete zaexperimentovat a sírový substrát vložit na do dna. Výstup vody z filtru je kyselejší než vstup. Pokud to chcte použít pro mořské akvárium zařaďte za síru ještě nejakou vápenatou horninu. Kyselá voda rozpusti vápník a tim se dostane do vody a zárovveň se tim zvýsí pH.

S tímto filtrem jsem absolutně spokojen a hladina dusičnanů se u mě pohybuje mezi 0-5 mg/l (testem neměřitelné). Doporučuji!


Komereční sírový denitrátor

komentáře


#8 
Simona

Tie prípravky na báze ionexu sa volajú nitrat remover alebo SZAT clear water. Oboje je taký biely prášok (tak si nezabudnite k tomu objednať aj vrecúško :) a je vhodné ho umiestniť do filtrácie ako posledný stupeň. Ja to mám vo vrecúšku s filtračnou vatou a siporaxom, na tom siporaxe trošku bokom aby to nezavadzalo a nebránilo prietoku vody k hlavici čerpadla :) a funguje to dobre, môžem odporučiť :) hodnoty sú okolo 10-25mg/L :)

#7 
Tomáš Lízner

"Vysoký obsah( >5mg/l) dusičnanů podporuje nechtěný růst řas. Pokud máme problémy s řasamy ..." - To snad nemyslíte vážně? Představte si, že si tohle přečte nějaký začínající akvarista a uvěří tomu. Oceňuji informační hodnotu většiny ostatních článků zde, o to víc je tohle jak drát do oka. Od kdy dusičnany nad 5mg/l způsobují řasy?? Resp. od kdy celkově nadbytek živin způsobuje řasy? Ano, může způsobit, pakliže... Jenže když napíšete A, měl byste dodat i B a C, jinak jde o čirou mystifikaci :-/ Co estimative index, který je na nadbytku živin založen? Sám dlouhodobě udržuji NO3 trvale na cca 20-25mg/l a bez řas. Rozhodující je vyváženost v poměru ke světlu a CO2. V poslední větě doporučujete snížit NO3 na 0-5mg/l. Paráda, takže kytky budou živy z čeho? Ani nechci věřit, že tohle psal autor ostatních textů zde, protože tento článek je naopak perfektní cestou, jak rozjet řasy v plné parádě...

 

 

#6 
ROKMI Dobrý den mohl by jste mě někdo poradit mam ve studni 111mg/l a potřeboval bych to snížit tak aspon o půlku? Díky rokmi@seznam.cz
#5 
Kozel01 Dobrý den
Chci si vyrobit sírový denitrátor,ale nevím jaké mám použít čerpadlo s pomalím průtokem.
Mám v plánu nádobu o obsahu cca 1litr síry vstup(z aqva) a výstup(do aqva) propojit s nějakým čerpadlem.
Jak často měnit síru v nádobě.
Všem moc děkuji za info
#4 
Pavel Kupeček Kde tento denitrator seženu,nebo se necha nějak vyrobit?Potřeboval bych nějaké podrobnější informace.Mám již na vstupní vodě 50mg a chtěl bych to snížit.
#3 
Pavel Kupeček Ještě můj email kupecekpavel@seznam.cz
#2 
Pavel Kupeček Kde tento denitrator seženu,nebo se necha nějak vyrobit?Potřeboval bych nějaké podrobnější informace.Mám již na vstupní vodě 50mg a chtěl bych to snížit.
#1 
pecan Rád bych toto vyzkoušel pro Malawi akva , je to možné? Mámdva filtry , jeden Tetra tec EX 1200 a druhý biolog. - 30l elementku s pomalým průtokem, měním vodu 1x za 14dní a před výměnou mám tak 50mg NO3 /litr , toto by patrně vyřešilo problém....je nějaké komerční zařízení, nebo bych to musel "spíchnout" a vřadit do jednoho z okruhů?
Díky
P.S.: velmi zajímavé stránky....